Přizvali jste si řemeslníky? Na co si dát pozor

Publikováno: 30.Září 2015

Poctivou firmu a svědomité řemeslníky aby člověk pohledal. Není jednoduché poznat, na koho se spolehnout, a na koho ne. Proto bychom měli být vždy obezřetní, pokud si na nějakou práci přizveme řemeslníky. Jak postupovat, abychom nebyli z výsledku a spolupráce nešťastní? Problémům je třeba předcházet.

Dejte na reference

Nejlepší je obrátit se na firmu, která má dobré doporučení. Byli vaši známí spokojeni s řemeslníky? Vezměte si od nich kontakt. Osobní zkušenost vydá za všechny anonymní reference. Kontakty na firmy můžete samozřejmě najít na internetu, ale nejlepší jsou osobní doporučení. Poptejte se dřívějších zákazníků a pokud možno si preciznost práce na živo prohlédněte. Nebojte se zeptat na živnostenský list a nechat si jej ukázat. Dobrou známkou může být i vytíženost dané firmy nebo řemeslníka, ta svědčí o velkém zájmu zákazníků. Pokud si na práci najímáte nějakého známého nebo rodinného příslušníka, nestyďte se s ním také uzavřít řádnou smlouvu. Jinak budete možná poslouchat neustálé výmluvy a výsledku se nedočkáte.

Smlouva je potřeba

Na všechny práce si zařiďte řádnou smlouvu. Ta může být ústní (smlouva o dílo), ale lepší je mít vše písemně. U větších zakázek neváhejte využít právní služby. Ve smlouvě by neměl chybět přesný popis práce, termíny, záruční doba a řešení reklamací. Ujasněte si i sankce za nedodržení rozpočtu nebo přetáhnutí termínu. Plánovaný rozpočet důkladně prodiskutujte, abyste věděli, jaké položky jsou v něm zahrnuty. Nákup materiálu nechte nejlépe na firmě, ale všechno kontrolujte.

Nová střecha

Pozor na platby předem

Dopředu plaťte řemeslníkům jen nezbytné zálohy na materiál, a podstatnou část zaplaťte až po skončení prací. Záloha je vhodná do třetiny ceny, další možností je postupné placení podle dokončování prací.

Průběžně práci kontrolujte

Průběh prací mějte pod dohledem, a nedostatky ihned oznamujte, aby šly případně odstranit. Nemusíte ale stát řemeslníkům za zády, to ničemu neprospěje. Pokud máte dotazy, ptejte se, a pokud jde o větší stavbu, lepší bude zajistit technický dozor.

Jak na reklamace

Nedostatky ihned oznamte, a pokud stavbu přebíráte, sepište je písemně. Neplaťte, než budou odstraněny. O nápravu žádejte firmu, se kterou máte smlouvu. Někdy může být řešením vyjednat slevu. Pokud s opravou vad nejste spokojeni, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci, profesní sdružení nebo soudního znalce.

 

Diskuze k článku